האם המטבעות הדיגיטליים הם הדבר הבא?

מטבעות דיגיטליים

שוויו של הביטקוין עלה מאז תחילת 2017 בלמעלה מ-850%. בינואר ערכו של המטבע הדיגיטלי היה סביבות אלף דולר לשיא שנרשם בנובמבר של 9,747 דולר. השווי של הביטקוין למעשה גבוה פי 7 מאונקיית זהב.

בשונה מהמטבעות המסורתיים, הביטקוין לא מפוקח באמצעות מערכת הבנקים המרכזיים. משמעות הדבר היא שקנייתו לא מזכה להגנות צרכניות.

מהם מטבעות דיגיטליים

מטבעות דיגיטליים הם סוג של מטבע זמין רק בצורה דיגיטלית, לא פיזית (כגון שטרות ומטבעות). מטבע דגיטלי כוללמאפיינים דומים למטבעות פיזיים, אך מאפשר עסקאות מיידיות והעברה ללא גבולות של בעלות.בדומה לכסף המסורתי, ניתן להשתמש במטבעות אלו כדי לקנות מוצרים ושירותים פיזיים, אך ניתן גם להגביל אותם לקהילות מסוימות כגון לשימוש ברשת או ברשת החברתית.
מטבע דיגיטלי הוא איזון כסף שנרשם באופן אלקטרוני על כרטיס ערך מאוחסן או מכשיר אחר. צורה נוספת של כסף אלקטרוני היא כסף ברשת, המאפשר העברת ערך ברשתות מחשבים, במיוחד באינטרנט. כסף אלקטרוני הוא גם תביעה על בנק פרטי או מוסד פיננסי אחר כגון פיקדונות בבנקים.
כסף דיגיטלי יכול להיות מרוכז, כאשר יש נקודת שליטה מרכזית על אספקת הכסף, או מבוזרת, שבו השליטה על הכסף יכול לבוא ממקורות שונים.

מטבע דיגיטלי מול מטבע וירטואלי

על פי דו"ח של הבנק המרכזי של אירופה ("תוכניות מטבע וירטואלי – ניתוח נוסף" פברואר 2015), מטבע וירטואלי הוא ייצוג דיגיטלי של ערך שלא נונפק על ידי בנק מרכזי או מוסד אשראי אשר, בנסיבות מסוימות, יכול לשמש כחלופה לכסף. בדו "ח הקודם של חודש אוקטובר 2012, המטבע הווירטואלי הוגדר כסוג של כסף דיגיטלי לא מאורגן, המונפק ונשלט בדרך כלל על ידי היזמים של וזמין בין חברי קהילה וירטואלית מסוימת.
על פי דו"ח "מטבעות דיגיטליות" של הבנק עבור נובמבר 2015, המטבע הדיגיטלי הוא נכס המיוצג בצורה דיגיטלית ויש לו כמה מאפיינים כספיים. מטבע דיגיטלי יכול להיות נקוב למטבע ריבוני שהונפק על ידי המנפיק האחראי לפדות כסף דיגיטלי במזומן. במקרה זה, המטבע הדיגיטלי מייצג כסף אלקטרוני (e-money). המטבע הדיגיטלי הנקוב ביחידות הערך שלו או בהנפקה מבוזרת או אוטומטית ייחשב למטבע וירטואלי.
ככזה, Bitcoin הוא אינו רק מטבע דיגיטלי, אלא גם סוג של מטבע וירטואלי. הביטקוין והחלופות שלו מבוססות על אלגוריתמים קריפטוגרפיים, ולכן אלה סוגים של מטבעות וירטואליים נקראים גם cryptocurrencies.

מאמרים נוספים