בהלת השבבים – כל מה שאתם צריכים לדעת

שבבים

כמעט כל המחשבים בעולם – ומכשירים רבים אחרים – נחשפו לליקויים ביטחוניים, אשר מותירים אותם חשופים להתקפות של האקרים.

חוקרים גילו פערים בביטחון הנובעים מעיבודים מרכזיים – הידועים יותר בשם “השבב אשר עלולים לאפשר פריצה של נתונים המאוחסנים באופן פרטי במחשבים וברשתות.

מה הם הליקויים?

ישנם שני פגמים אבטחה נפרדים Meltdown ו- Specter.

Meltdown משפיע על מחשבים ניידים, מחשבים שולחניים ושרתי אינטרנט עם שבבי אינטל.
Specter הינו בעל טווח רחב יותר. ליקוי זה משפיע על כמה שבבים בסמארטפונים, טבלטים ומחשבים המופעלים על ידי אינטל, ARM ו- AMD.
איזה מידע נמצא בסיכון?

הבאגים מאפשרים להאקרים פוטנציאליים לקרוא מידע המאוחסן על זיכרון המחשב ולגנוב מידע כמו סיסמאות או נתוני כרטיס אשראי.

כיצד ניתן להגן על המחשב שלי?

יצרני התקנים וספקי מערכות ההפעלה פועלים רבות כדי לנסות לתקן את הבעיה עם עדכוני אבטחה או תיקונים, שיגנו על המחשב, הטאבלט או הטלפון שלכם מפני הפרה. כך למשל, מיקרוסופט, אפל ולינוקס, שלוש יצרניות מערכות ההפעלה הגדולות, כולן מנפיקות תיקונים.

עם זאת, משתמשים בתוכנת אנטי-וירוס או בתוכנת אבטחה של צד שלישי צריכים לבדוק שעדכונים נעשו בהתאם בכדי להשלים את התהליך.

גוגל מצהירה כי מכשירי אנדרואיד עם עדכוני האבטחה האחרונים מוגנים. כמו כן, משתמשים בשירותי האינטרנט שלה כדוגמת ג'ימייל בטוחים אף הם. משתמשי דפדפן האינטרנט של Chrome צפויים לקבל תיקון ב -23 בינואר.

האם התיקון יאט את המחשב שלי?

מספר משתמשים טוענים כי כל התיקונים יכולים להאט את מערכות המחשב ב -30%, אבל אינטל מאמינה שהטענות אלה מוגזמות. לטענתם, כל השפעות הביצועים היו "תלויי עומס" וההשפעה על משתמשי מחשב ממוצעים "לא צריכה להיות משמעותית".

איך מגיבה תעשיית הטכנולוגיה?

מומחים טוענים כי כי מלטדאון ו -ספקטר חשפו פגמים בסיסיים באופן שבו שבבי מחשב מתוכננים ובעתיד יהיה נדרש לחשוב מחדש כיצד ניתן לעצב מחדש את מערכות ההפעלה ויחידות העיבוד המרכזיות.

מאמרים נוספים